Want to keep in the loop on the latest happenings at Chabad Israel Center of the Upper East Side. Subscribe to our mailing list below. We'll send you information that is fresh, relevant, and important to you and our local community.
Printed from ChabadIC.com

Hebrew Blog

...סופת שלגים בממדים שעוד לא נראו

unnamed.jpg החל מיום ראשון צפיתי בפוסטים בכל רחבי פייסבוק בענין סופת השלגים הצפויה. כמי שמתגורר בניו יורק, אני רגיל לאזהרות שכאלה, אבל הפעם, זה היה שונה. סופת השלגים עמדה לשתק שטח ענק בצפון מזרח אמריקה. החזאים חזו כמויות שיא של שלג שיירדו בניו יורק.

ראש העיר דה בלאסיו והמטאורולוגים הזהירו את תושבי ניו יורק להתיחס לאזהרות על סופת השלגים, ברצינות. "זו עלולה להיות סופת השלגים הגדולה ביותר בהיסטוריה של העיר ניו יורק, בניגוד לכל מה שראינו בעבר", הם אמרו.

לאט לאט, העיר החלה להיסגר. בתי ספר ועסקים נסגרו בשעה מוקדמת. קיבלתי צו שירות בחבר המושבעים ליום שני אחר הצהריים, אבל בתי המשפט נסגרו מוקדם וקיבלתי פטור מהשירות לשש השנים הקרובות.

מכוניות הורדו מהכבישים עד השעה 11:00, ומערכת התחבורה נסגרה לחלוטין. אלפי טיסות בוטלו, כולל הטיסה של חמותי בחזרה ללונדון, אז זכינו ליהנות מחברתה למשך כמה ימים נוספים.

התקשורת השתגעה עם הערכות המצב ששידרה. קיבלתי שיחות טלפון בהולות מקרובי משפחה בכל רחבי העולם החוששים לשלומנו במצב בלתי הגיוני זה.

הסערה הזו השפיעה ישירות על חייהם של מיליוני אנשים שיצאו והצטיידו במזון, מים, פנסים, סוללות, מלח, אתים לפינוי שלג וכל דבר אחר שהם עשויים להזדקק לו בזמן הסערה. כשניסיתי לקנות מזחלת לילדים שלי, כבר לא נשארה אפילו אחת למכירה! 

ואז התעוררתי מוקדם בבוקר יום רביעי מצפה לראות את העיר טובעת בשלג, אבל ראיתי עיר ללא שלג. רק כמה סנטימטרים קטנים של פתיתים לבנים נחתו על האדמה. ג'ונו, שהיתה אמורה להיות הסערה הגדולה ביותר אי פעם בהסטורית ניו יורק, לא עמדה בציפיות. 

                                     -------------------------------------------------- -----

השבוע אנחנו מציינים את תאריך י' בשבט- זהו היום בו הרבי הקודם מליובאוויטש נפטר, וגם התאריך בו שנה לאחר מכן, בשנת 1951, חתנו, הרבי, קיבל על עצמו את מנהיגות תנועת חב"ד.

ביום הזה, בדיוק לפני 64 שנים, הרבי נתן את הנאום הראשון שלו כמנהיג תנועת חב"ד, והוא חזה סערה גדולה. סופה גדולה היתה בדרכה אלינו, והוא המליץ לנו בחום, להתכונן.

סופה זו תגיע, כך אמר, לא רק ל30 מיליון בני אדם, אלא תשפיע על כל 7 מליארד האנשים שחיים על פני כדור הארץ. אנחנו מתכוננים לסערה הזאת לא רק ביומיים האחרונים, אלא כבר אלפי שנים. ושלא כמו ג'ונו, שלא הופיעה, סערה זה מתקרבת ומגיעה. 

הרבי אמר לנו שנהיה עדים לא לסופת שלגים קרה, אלא לסערה של חמימות. סערה זה לא תסגור שדות תעופה, הסערה תפתח את השמים וניסע כולנו על כנפי נשרים ועל עננים! הסערה מגיעה וזו הסופה של משיח.

הרבי הבטיח לנו שהדור שלנו יזכה לביאת המשיח ויחד איתו נחיה בעידן שכולו שלום ושלווה.

ויותר מכל, הרבי הורה לנו להתכונן. כיצד? על ידי צבירת מעשים של טוב וחסד. 

שלושים מיליון אנשים התיחסו ברצינות לתחזיות של סערת החורף, ג'ונו. עכשיו הגיע הזמן לקחת את דבריו של הרבי ברצינות.

איך?

לצאת, להתכונן, להצטייד במצוות, ולעשות כל מה שאפשר כדי להיות מוכנים לקבלת פני משיח!

שמעת על שארלי?

בשבוע שעבר התרחש פיגוע טראגי בצרפת, פיגוע שהעלה את מודעות הציבור לעובדת קיומו של המגזין "שארלי הבדו". אז למה לא שמענו עליו עד עכשיו? האמת היא שהמגזין הגיע למצב של פשיטת רגל! מתוך 60000 עותקים שהודפסו, נמכרו באופן קבוע 30000 בלבד. בצרפת שאוכלוסייתה מונה 60 מליון בני אדם, ציבור קוראים של 30000 מהווה 0.0005% מתושבי המדינה. ואם נרצה לדעת כמה אנשים מרחבי העולם היו יכולים להשיב על השאלה שלי, שמופיעה בכותרת המאמר – הרי התשובה היא 0.0000042857%! אתם מבינים שלמרות שישנו מספר מסויים של יחידים, אם נתייחס אליו מבחינה סטטיסטית, הוא נחשב לכלום!

אז אין מספיק התעניינות במגזין הקריקטורות הזה. אבל, מסתבר שקבוצת קנאים מטורפת, פנאטית, החליטה לנקום את כבודו של מוחמד, שהוצג שלא לטעמם במגזין "שארלי הבדו", ויצאו בפעילות  אכזרית שהסתכמה ברצח ברוטאלי של 17 אזרחים חפים מפשע, בדם קר, ובפציעתם של 21 נוספים.

קבוצה קטנה זו של אנשים חמומי מח, שינתה לעד את פני ההיסטוריה; העם היהודי, צרפת, והעולם החופשי לעולם לא ישכחו את הטרור שחוו בשבוע שעבר ואת שפיכות הדמים המבהילה.

חכמי ישראל, לאורך הדורות, האמינו כי כוחו של הטוב והחסד חזק לאין ערוך מכוחו של הרוע. "מעט אור (טוב וחסד) דוחה הרבה חושך (רוע)". רעיון זה, הוא לא רק פתגם- יש כאן גישה אימונית לחיים- זוהי נקודת הפתיחה להבאת אור אל חיינו באופן אישי, הארה שתהפוך את העולם כולו למקום של טוב וחסד.

אז אני פונה אליכם ושואל-

אם שני קנאים הצליחו בעזרת קלשניקובים מודל 1947!!! לגרום למדינה שלמה להיסגר וגם לזרוע אימה ברחבי העולם, תוכלו לדמיין כמה שמחה ושלום נוכל להפיץ בעולם ע"י מעשה של הדלקת נרות שבת השבוע?!

אם שני משוגעים הצליחו בעזרת מעשה טרור אחד, להביא 3.7 מיליון אנשים למפגן של אחדות, התוכלו לדמיין את עוצמת האחדות שנוכל להביא אל היקום על ידי מעשה אחד של חסד?!

אם יש בכוחם של שני רוצחים אנונימיים להביא למפגש של ארבעים מנהיגי עולם, בעקבות לקיחת חיים, האם אתם מבינים- עד כמה גדול כוחנו, ברדיוס כלל עולמי, בנתינת  צדקה ובהענקת חיים לזולת?!

שמתם לב איך שני רוצחים סדרתיים הצליחו להעלות מגזין ממצב של פשיטת רגל, עם בקושי 30000 מתעניינים, למצב של מגזין שנמכר ב5 מיליון עותקים השבוע! אולי קל יותר להבין כעת, שבכוחנו להגביר את ההתעניינות בלימוד התורה, שמופצת בעולם כבר 3327 שנה, מתורגמת לעשרות שפות שונות ומעולם לא פשטה ולא תפשוט רגל?!

האם הבחנתם בכך שהרוצחים הקנאים האלה יוצאים בטרור ותוך כדי מעשי הזוועה הם מסבירים לכולם על כוח התפילה לאלו-הים שלהם?! אולי כדאי לעצור לרגע ולתת לעצמנו להרגיש בייחודיות לה זכינו ובמשמעות המאירה, הפלאית והעמוקה שמחכה להיכנס אל חיינו כתוצאה משימוש בגלולת הקסם ששמה "תפילה אל בורא העולם" תפילה המעניקה קשר ישיר יומיומי עם הבורא בכבודו ובעצמו?!

ולסיום, כל שנשאר לומר הוא- וואו!!!

וואו! כי אם שניים מתוך 7 מליארד אנשים בעולם, הצליחו לערער עולם מפותח ומתחדש וכל זה בעקבות קריאת כתבה  אחת במגזין "שארלי הבדו", אתם יכולים לתאר בדמיונכם את השינוי החיובי שתוכלו לגרום בעולם בעקבות קריאת הכתבה הזו?! וואו!

אבודים בלונדון

London.jpg בשבוע שעבר טסתי ללונדון  להשתתף בחתונת האחיינית שלי. היות שאשתי היא בריטית והוריה וכמה מאחיה ואחיותיה גרים שם, בחרנו לנסוע בהרכב מלא לחתונה בלונדון על מנת שיהנו הילדים עם קרובי המשפחה

במשך זמן שהותנו שם, החלטנו ליהנות מלונדון ככל יכלתנו ונסענו  לגלגל המילניום, גלגל הענק הגבוה בעולם. כאדם שגר במנהטן, הייתי אמור לדעת שלא כדאי להכנס למקום סואן ופקוק עם רכב פרטי, אבל בהתחשב בכך שארבעת ילדיי סבלו כולם מג'ט לג, הבנתי שללא רכב לא אוכל לטייל בעיר בכלל, אז יצאנו לטיול בלונדון ברכב פרטי ומובן שלא מצאתי מקום חניה באיזור כולו.

המציאות הביאה אותנו להבין שעלינו להתפצל- אשתי תעלה לגלגל הענק עם שני הגדולים, ואני אשאר ברכב עם שני הקטנים, שכבר נרדמו. וכך, עם שני ילדים ישנים ברכב, המשכתי לנסוע בחיפושי אחר מקום חניה זמני לרכב עד לסיום הטיול של אשתי ושני הילדים הגדולים. סוף סוף, מצאתי מקום ורציתי לעדכן את שבי, אשתי, לגביו. סימסתי לגיסי, מוישי, שגם הוא היה עם משפחתו בגלגל הענק, מידע לגבי המקום בו חיכיתי, על מנת שימסור אותו לאשתי. כתבתי "תאמר לה בבקשה שמהנקודה בה היא יצאה מהרכב, תלך ישר עד הרחוב הבא ותפנה שם שמאלה. אני מחכה לה שם"

הטלפון של אשתי היה מנותק, לדאבוני, כי קנינו רק סים אנגלי אחד, והוא הוכנס לטלפון שלי. לא תכננו להתפצל... אז לא יכולתי לתקשר אתה ישירות. קיוויתי שדרך גיסי אוכל להיות איתה בקשר. כשהסיבוב בגלגל הענק הסתיים, גיסי ומשפחתו נכנסו לרכבם, ושבי הלכה עם שני הילדים לכיוון הרכב שלנו כפי שהדרכתי אותה דרך הסמס לגיסי.

מסתבר שההסבר לגבי מיקום המכונית לא היה מספיק ברור וחד משמעי, ואשתי והילדים הלכו עייפים בקור הלונדוני, סחור סחור ולא הצליחו לאתר את מיקום הרכב. כשקלטתי שהם מאחרים ובטח איבדו את הכיוון, הרגשתי שעלי לעזור. אבל עם שני ילדים רדומים חזק במכונית, לא יכולתי לעשות דבר. אז התחלתי לנסוע בחיפושיי אחריהם. לא היתה לי דרך לתקשר איתם ולשבי לא היה מושג לגבי מספר הטלפון הבריטי שלי היות שהיה חדש.

אז התחלתי לשאול עוברים ושבים דרך חלון המכונית אם הם ראו אישה בלונדינית עם ילדה  וילד שמחפשים אותי. אף אחד לא ראה, וכנראה שהדיבור הקולני שלי הצליח להעיר את הילדים הקטנים שיצאו בבכיה קולנית משותפת. לא ידעתי מה לעשות עם עצמי...

כאדם שנשוי לשבי 12 שנים, החלטתי להכנס לנעליים שלה ולחשוב מה היא היתה עושה במקרה שהיא לא מוצאת אותי. הבנתי שהיא ודאי היתה לוקחת את הילדים במונית  הביתה ומתקשרת אלי משם. פתאום נרגעתי וחיכיתי לצלצול הטלפון ממנה שאכן הגיע, כצפוי, תוך זמן קצר...

השבוע, אנו פוגשים בתורה את משה רבנו, המנהיג הראשון של עם ישראל. מה הפך את משה למנהיג בעל השפעה גדולה כל כך?

משה היה רועה צאן. באחד מהימים, עזב גדי קטן מהעדר ורץ רחוק. משה חשב שהוא מנסה לברוח מכולם, ורץ בעקבותיו על מנת לתפסו ולהחזירו. משה רץ עד שמצא את הגדי ליד זרם מים שותה ומרווה את צמאונו. הבין משה שהגדי אינו מחפש לברוח, הוא היה פשוט צמא מאוד וחיפש מים. כשהבין משה עד כמה היה הגדי עייף וצמא, הוא נתן לו לשתות, וכשסיים, נשא אותו על כתפיו בחזרה אל העדר.

זה המאפיין הבולטו, שהפך את משה למנהיג דגול. רק אדם שיכול לחוש את צרכי הציבור, יכול להבין את הסיבה לכך שעושים את שעושים, שאומרים את שאומרים ושחושבים כפי שחושבים, יכול להיות מנהיג אמיתי בעל השפעה.

כזה היה משה. במשך ארבעים שנה הנהיג את עם ישראל במדבר, קשוב לדרישותיהם ורגיש לצרכיהם. הוא הבין את הסיבות לתלונותיהם וידע כיצד לעורר בהם מוטיבציה להתקדמת.

זהו שיעור בעל מסר חזק לכולנו! אנחנו מכירים היטב את קרובי משפחתנו ואת חברינו. אבל מתי אנחנו עוצרים וחושבים עליהם דרך המשקפיים בהם הם רואים את הדברים? בפעם הבאה שנמצא את עצמנו בקונפליקט עם בן/בת הזוג, עם קרוב משפחה או עם שותף בעסק, בואו נעצור ונראה את הויכוח כפי שזה נראים מהצד שלהם. נעצום את העיניים, נשתמש במה שאנו יודעים על דרך הראיה וההתמודדות שלהם עם דברים ונגלה פרספקטיבה חדשה ומרתקת. בואו נצא לדרך!

Looking for older posts? See the sidebar for the Archive.