Want to keep in the loop on the latest happenings at Chabad Israel Center of the Upper East Side. Subscribe to our mailing list below. We'll send you information that is fresh, relevant, and important to you and our local community.
Printed from ChabadIC.com

הקרבה עם ארומה מיוחדת

Friday, 17 January, 2020 - 1:49 pm

 

הקרבה עם ארומה מיוחדת

זה קרה לפני שלושה שבועות, מכר ותיק שלי העונה לשם יעקב* היה על הקו. הוא עורך דין בעל שם, אולם מסיבות שונות 2019 היתה שנה מאתגרת מבחינה כלכלית. הוא ביקש לפגוש אותי ביום האחרון של השנה האזרחית שחלפה, ב-31 לדצמבר. הפתעתי היתה מושלמת כשהוא הגיש לי המחאה עליה התנוססו הספרות $1800! לא ידעתי איך להגיב. ידעתי בתוכי שזה סכום מעבר ליכולת שלו. הכרתי אותו מספיק זמן כדי לדעת שיש לו אופי נדיב, אבל גם שמעתי על השנה הלא פשוטה שעברה עליו, ולכן לא יכולתי לכבוש את סקרנותי ולנסות להבין מדוע הוא מעונין להיפרד מעוד אלף שמונה מאות דולרים שיכלו להישאר בחשבון הבנק שלו?!


מול העיניים הפעורות שלי, שכמו זעקו את השאלה שניקרה במוחי, הוא הסביר: כבוד הרב, שמעתי את הדרשה שלך בראש השנה בבית הכנסת, דיברת על המחויבות של כל אחד להעניק, להפריש מהרווחים עבור מישהו או משהו אחר, וזה כלל לא משנה אם אתה עשיר או עני, צעיר או זקן, איש או אשה... אף אחד לא פטור ממצוות הצדקה, יסוד באומה היהודית ובאנושות כולה. הדרשה הזו חקוקה אצלי במוח ובלב, וכל הזמן תהיתי איך אוכל לקיימה הלכה למעשה.


תחושת סיפוק התפשטה אצלי, שמחתי שהנה לפחות אדם אחד בקהל הקשיב לדרשה שעמלתי עליה, ואף החליט לקיים את הלקח הנלמד מהרעיון התיאורטי.


אבל מאיפה הוא חתך את האלף שמונה מאות הללו? עוד לא הצלחתי לקלוט. והוא הסביר לי במקום שאנחש. יעקב אוהב לפתוח את הבוקר עם כוס קפה. כל אחד שפותח יום עם משקה הקפאין הזה יודע את התמריץ שזה נותן ליום שלם. גם אני כזה, אוהב את כוס הקפה שלי מהביל מידי בוקר. אבל יעקב לא סתם שתה קפה, הוא שם פעמיו מידי בוקר לבית הקפה הפופולרי בשכונת מגוריו בברוקלין, שם השיג את הקפה בתמהיל המדויק, קפה שהעלות שלו היתה חמשה וחצי דולר ליום.


את התענוג הזה הוא החליט לעצור, ולחילופין להשקיע את הדולרים הללו במצוות הצדקה!


הוא עדיין לגם קפה, אבל היה זה קפה נמס במים הרותחים במטבחון שלו במשרד, אחרי שנכנס מבעד לדלת עם בוקר. הטעם לא היה אפוף ארומה משובחת כמו במכשירי בית הקפה, אבל התמורה היתה השמחה של המצווה, מידי בוקר הוא חסך $5.50 מכספו למטרה נעלית יותר, חומרית פחות. חמשה דולרים וחמישים סנט שהיו להם טעם אנין יותר מכל כוס קפה שאפשר לקבל ברחבי התפוח הגדול.


כשהוא החליט, לאחר שאזר אומץ, לשתף את בת זוגו רחל* בצעד החדש, היא אהבה את מה ששמעה והחליטה להצטרף למעשה הנאצל. גם היא המירה קפה קלוי וקנוי בכוס קפה משרדי, ויחד הם חסכו מידי יום $11 שצברו נפח ומשקל עד שהגיעו אלי בדמות $1800 בצ'ק שקיבלתי לידי ביום האחרון של שנת 2019!


עכשיו היה תורי להכנס להלם. מילותיי נעתקו מפי. לא רק שהיה לי מאזין בין שומעי לקחי באותה דרשת חג, ולא רק שהוא החליט לקיים את המצווה עליה למד מפי הרב, אלא הוא ואשתו הקריבו מידי בוקר משהו אישי קטן כדי לקיים מצווה חשובה זו. התמלאתי הערכה אין סופית לאנשים מיוחדים שכאלו.


במונחים קבליים זה מכונה "אתכפיא", כשאדם כובש צורך בסיפוק מיידי, בסיפוק חומרי כלשהו, למטרת ערך נעלה יותר, אידיאל רוחני. כשאדם יוצא מאיזור הנוחות שלו, מההרגלים, למען עשות טובה ליהודי אחר, לבן תמותה אחר, למען קיום מצווה של בורא עולם. לפניי עמד אדם שגילם במעשיו את המונח הקבלי, הלכה למעשה.


תורת החסידות, שנולדה מתוך עולם הקבלה, ונתנה לה פירוש מעשי, מבארת כי במעשה של "אתכפיא" האדם מוריד לתוך העולם הזה נוכחות אלוקית מורגשת, וזה החיבור הנעלה ביותר שהוא יכול לעשות בין העולם הגשמי התחתון לעולם הרוחני העליון. זה מעין חזרה למעמד הנשגב של מתן תורה, כשלראשונה מאז בריאת העולם נפלו המחיצות בין הרוחני לגשמי, וניתנה יכולת לאדם קרוץ מחומר לגעת באין סוף האלוקי.


יעקב יקירי, תודה לך! למדתי ממך פרק במסירות מהי, בהקרבה מהי, ואני מאחל לך ולזוגתך היקרה שהיא שותפה שווה במצוה המיוחדת, המון בריאות, הצלחה בעבודה, רווחה ושגשוג כלכלי, סיפוק ונחת מעצמכם ומהסובבים אתכם, ותנופה משמעותית בשנה הבעל"ט 2020 והרבה מעבר לכך.


שבת שלום!

הרב אוריאל ויגלר


 

Comments on: הקרבה עם ארומה מיוחדת
There are no comments.