Want to keep in the loop on the latest happenings at Chabad Israel Center of the Upper East Side. Subscribe to our mailing list below. We'll send you information that is fresh, relevant, and important to you and our local community.
Printed from ChabadIC.com

משה רבינו מקנא בנו!

Friday, 24 April, 2020 - 1:35 pm

בפסוק מיוחד ויוצא דופן, מעידה תורת ישראל על המנהיג היהודי הראשון "וְהָאִישׁ מֹשֶׁה עָנָיו מְאֹד מִכֹּל הָאָדָם אֲשֶׁר עַל פְּנֵי הָאֲדָמָה".

הסיבה לכך מרתקת. תורת הקבלה מסבירה, שמשה בעיני רוחו צפה וראה את כל הדורות, וכשראה את הדור שלנו, הרגיש ענווה מיוחדת כלפינו. 

משה רבינו, שזכה למה שאף אחד אחר בהיסטוריה לא זכה, לראות מראות אלוקים ולקבל ממנו את המתנה לעולם, במעמד נשגב על הר סיני לפני 3,332 שנים, חש ענווה אל מול מה שמתחולל בימים אלה. 

כשראה את עם ישראל, שנאלץ לסגור את הישיבות ומרכזי התורה, לשלוח את כל תלמידי מוסדות החינוך הביתה, ואף על פי כן, יהודים לומדים, יהודים עוזרים אחד לשני. כמויות בלתי נתפסות של שיעורי תורה, מעמדי תפילה, ומאמצי חסד ועזרה, מתרחשים בכל שניה ביממה, באמצעות הרשתות החברתיות: ביוטיוב, באינסטגרם, בפייסבוק, בטלגרם, בוואצאפ, בזום. 

משה רבינו נכנס להלם קרב כשהוא ראה אל מול עיניו את התקופה הזו, תחושה עמוקה של ענווה מילאה את ישותו.

משה רבינו, שהתחנן והתפלל לפני אלוקים בכל עת צרה, בכל הסתבכות במצרים או במדבר, ממנו למדנו מה זה לפנות אל בורא עולם ולבקש. משה שהיה נביא ומושיע, מקנא בנו! הוא יוצא מהכלים אל מול מה שקורה בכל בית יהודי. מרכזי התפילה ננעלו, בתי הכנסת והמרכזים הקהילתיים חשוכים. 5000 בתי חב"ד בכל פינה בעולם נאלצו לסגור את הדלתות. אבל לפתע הואר כל בית יהודי בתפילות, שחרית מנחה וערבית. קבוצות מיוחדות של תפילה ואמירת תהילים נפתחו כל אימת שיהודי שאנחנו לא מכירים נכנס לחדר מיון או לטיפול נמרץ. כן, יותר תפילות ופרקי תהילים נאמרו בחודשיים האחרונים מאז לימד משה את העם את כוחה של התפילה.

משה רבינו, הנשיא הראשון של העם היהודי, נתקף בענווה מוחלטת כשהוא רואה את היהודים החסידים, השלוחים של הרבי, שלמרות שחלפו יותר מ-25 שנה מאז שלא זוכים לראות ולשמוע את הנשיא של הדור שלנו – הרבי מליובאוויטש, כולנו ממשיכים במורשתו ומממשים את חזונו. אף אחד מהשלוחים של הרבי לא הסתגר ושכח את תפקידו, המשכנו להנהיג, להוביל, לאחד, לחבר.

משה, רועה נאמן ואוהבם של ישראל, שלימד אותנו פרק באהבת ישראל, בהקרבה של כל כולו כולל את חייו האישיים למען הציבור, למען ההישרדות של העם והאומה, נפעם ונרעש מול המציאות הזו של אביב 2020. למרות המשבר הכלכלי שעוד איננו יודעים את היקפו, למרות השיתוק של כל תחומי החיים והחברה כדי להציל מה שאפשר, למרות הפחד האישי מהידבקות במגיפה הנוראה של הנגיף המשתולל, אנשים לא פסקו מלפעול ולהפעיל מעגלי חסד, עזרה, הצלה, בצורה חסרת תקדים. בנדיבות, ללא תמורה, ללא שיקולים. 

תרומות של מיליארדים מבעלי היכולת עבור כל מאמץ של בלימת הקורונה. הרופאים, האחיות, כל צוותי הרפואה שעבדו מסביב לשעון, תוך סיכון עצמי ברור, כדי להציל חיים של בן אנוש אחר, צעיר או מבוגר, ללא הבדל דת גזע ומין. המתנדבים של ארגוני ה'הצלה' בכל הריכוזים היהודיים שנכנסו לתוך התופת, והובילו את החולים לחדרי המיון, וסביב השעון, בחול או בשבת, בלילה או ביום, עזבו הכל לטובת הצלת נפש אחת מישראל.

משה, שחולל את הניסים הגדולים והמרשימים ביותר בהיסטוריה היהודית, עשר מכות במצרים, קריעת ים סוף, מזון ושתיה במדבר הלוהט והצחיח במשך 40 שנה, המנהיג הגדול הזה התבונן על הדור הירוד שלנו, שמצבו הרוחני הכללי דורש שיפור גדול, ובכל זאת התפעל ונמלא תחושת ענווה ושפלות כלפי אנשי הדור הזה. הוא ראה את הנס האמיתי, את היכולת של הקרבה עצמית אולטימטיבית כלפי הזולת, את המסירות והאהבה לקיים תורה ומצוות, להתפלל לה', לעשות חסד וצדקה.

לפני 29 שנים, ביום כ"ח בניסן ה'תנש"א נשא הרבי מליובאוויטש שיחה קצרה אך חריפה בפני שומעיו. הוא הצהיר: "אני עשיתי כל מה שביכולתי, כדי להחיש את בואה של הגאולה. מעכשיו והלאה זה הכל בידיים שלכם, עשו אתם כל אשר ביכולתכם". המילים הקדושות הללו, מעולם לא היו רלוונטיות כמו בתקופה הזו. אנחנו באמת עושים כל מה שאנו יכולים, אבל תמיד יש מקום לעשות יותר. בואו נתאמץ, עוד טיפה, מעבר למה שאנחנו חושבים שאנחנו יכולים, ומהר מאוד ניווכח בניסים הגדולים שאנו מסוגלים לחולל. משה רבינו יהיה גאה בנו, נשלים את המשימה, נביא את הגאולה.

שבת שלום, ראש חודש טוב, מבורך ובריא

הרב אוריאל ויגלר

Comments on: משה רבינו מקנא בנו!
There are no comments.