Want to keep in the loop on the latest happenings at Chabad Israel Center of the Upper East Side. Subscribe to our mailing list below. We'll send you information that is fresh, relevant, and important to you and our local community.
Printed from ChabadIC.com

לא מסוגל לשלם שכר דירה!

Friday, 24 April, 2020 - 1:44 pm

לפני כמה ימים, קיבלתי הודעה מבעל הדירה בה אני חי, עם קישור: "נא לשלם את שכר הדירה החודשי. ניתן לסדר זאת בלחיצה על הקישור הזה".

מאז שנכנסנו לדירה הזו לפני שבע שנים, שילמתי את שכר הדירה החודשי בשקדנות מידי חודש בחודשו, אולי יצא שאיחרתי בכמה ימים מפעם לפעם אבל בהחלט לא עבר חודש ללא תשלום. בחודש האחרון, אפריל 2020, עברה המחצית ועדיין לא שלחתי את התשלום. לכן קיבלתי את המסר...

לבעל הדירה שלנו, יש עוד אלפי דירות בכל רחבי העיר. אין לי מספר מדויק כמה בניינים בבעלותו אבל אני יודע שמדובר במספר מכובד, כך שתיארתי לעצמי שזו ודאי הודעה כללית שנשלחה בדוא"ל בתפוצה רחבה לכל הדיירים שכמוני לא שלחו עדיין שכ"ד. כך שלא עניתי מיד.

לא עברו 24 שעות וקיבלתי הודעת המשך: "בוקר טוב, שלחתי לך אתמול תזכורת על התשלום כולל קישור בו אתה יכול להסדיר את התשלום מיידית. לא נרשמה ממך תגובה, וגם הכסף לא נכנס. נא ליצור קשר בשעות הקרובות. שמור על עצמך".

האסימון נפל. זו לא היתה הודעת תפוצה. זה היה מסר אישי מלכתחילה. טעות שלי. הוא יודע שלא שילמתי, ולכן פנה אלי באופן אישי. לא שלח פקידה או מזכירה. החלטתי להגיב.

"מקווה שהכל בסדר אצלך" - פתחתי - "לצערי, המצב החדש לא מאפשר לי לשלם את שכר הדירה החודשי. הפעילות שלנו הושבתה לגמרי. בית הכנסת, גני הילדים, שיעורי התורה, התוכניות, הפעולות, הכל פסק באחת. כל מה שעדיין פעיל נעשה רק דרך הזום. ההכנסות ירדו גם הן באחת. 90% מהתרומות שמאפשרות לנו תקצוב שוטף לא נכנסו הפעם. יש מצב שתוכל להתחשב בנו בתקופה הקשה הזו?"

בתוכי אני מאמין, ששיחה דומה מתנהלת בין מאות מיליונים אחרים בכל העולם, בין בעל הבית לשוכרים, בין מעסיק לעובדים, בין מנהל לפועלים. אני לא יוצא דופן. קיבלתי דוא"ל ממכר לפני כמה ימים: "כבוד הרב, זו התקופה החשוכה בחיי. מעולם לא היה גרוע יותר! אין לי פרנסה בכלל, ההכנסה ירדה לאפס. הפסדתי את כל הכסף שלי".

התגובה מבעל הדירה הגיעה במיידי: "זה דבר גדול מידי לבקש ממני עכשיו. הבנק נושף לי בעורף".

ואז קלטתי, שבעל הבית האמיתי של הבניין בו אני גר אינו אותו אדם, אלא הבנקים. הוא חייב להם כסף, והם מצפים ממנו לשלם. למעשה, אם הוא לא יעמוד בלוח הזמנים שלו מולם, הוא יהיה במצב גרוע ממני פי כמה. "מרבה נכסים – מרבה דאגה" אמרו חז"ל במשנה.

אז מי בעצם אחראי לשאת בנזקים או בתוצאות של המשבר הכלכלי עקב נגיף הקורונה? האם זו אשמתי שהפעילות שלי הופסקה בבת אחת לפני חודש וחצי ואין לי איך לשלם? האם זה נכון להפיל את זה על בעל הדירה? האם הבנקים צריכים לספוג הפסדים? מי כאן אחראי בשורה התחתונה?

במחשבה שניה, שאלתי את עצמי בכנות, איך באמת הצלחתי לעמוד בזה, ולשלם שכר דירה שבע שנים ברציפות? מי היה ערב לכך, כמובן, הכל מאת ה'! נכון, עבדתי קשה יומם ולילה. ברוב הימים שאני זוכר, מצאתי את עצמי ער ב-4 לפנות בוקר, מתמסר לזולת לפני שאני חושב על עצמי. אבל בסוף החודש הייתי צריך לשלם את כל החשבונות, והיה זה אלוקים שדאג לעזור לי לכסות את מה שצריך. התורה כותבת "וברכך ה' אלוקיך בכל אשר תעשה". 

רופא שעסוק מבוקר עד ערב לטפל בחולים, ואין לו זמן לדברים אחרים, איך הוא מצליח לשלם בסוף כל חודש את הכל? כמובן אפשר להסביר שזה הוותק והניסיון, והשכר שהוא מקבל בבית הרפואה או במרפאה הפרטית, אבל לא. זה הקב"ה שדואג לכל בריותיו. זן ומפרנס לכל.

עורכת הדין הבכירה שמטפלת בתיקים הכי הכי, איך היא משלמת בסוף החודש את הגז והחשמל והרכב והביטוח? כמובן תמיד אפשר להגיד שזו המיומנות, והשנים שהיא בשטח כולל האינטלגנציה האישית והאישיות הכובשת, אבל לא. זו דאגה של הקב"ה שיהיה לה מה שהיא צריכה.

ומה לגבי הברוקר שכל שועי עולם מתדפקים על דלתו? ואשף ההשקעות והסחר במניות? הכל זו אסטרטגיה וניהול סיכונים? גם ההצלחה שלהם זה בזכות הקב"ה.

אז אותו אלוקים, שידע לכלכל את הרופא, עורכת הדין, גורו הכספים וההשקעות, וגם את הרב... ודאג שיוכלו לשלם את החשבונות כל חודש בשנים האחרונות, יודע לעשות זאת גם עכשיו. אבל מה? עלינו ליצור איזה כלי לברכה, לעשות משהו. ולא לשבת ולצפות שהכסף ייפול מהשמים. כמו תמיד, "בכל אשר תעשה" הכוונה שצריך לעשות, והקב"ה כבר ימצא את הדרך לברך את המעשה.

גם בתקופות הטובות, היה עלינו לדעת שלא השכל או החריצות או השנינות, או המשא ומתן הקשוח, הם שאחראים לרווחים הנאים ולעמלות השמנות, זו טעות חמורה! מי שדאג לכלכל ולפרנס אותנו, הוא בורא העולם הזן ומפרנס את כל ברואיו.

ועכשיו שום דבר לא השתנה. מי ידאג? מי יעזור? אותו אלוקים. נכון, צריך לעבוד, לנסות לעשות כלל האפשר, ואולי אפילו להתאמץ ולמצוא דרך לעבוד בתנאים החדשים והלא נעימים, אבל יחד עם זאת עלינו לדבוק באמונה בה' ולדעת שהוא לא יפקיר אותנו לגורלנו חס ושלום. זו לא תקופה חשוכה. 

אה, ומה בסוף עם בעל הדירה שלי? הגענו לאיזשהו דיל של הבנה לשלושת החודשים הקרובים, ולאחריהם שנינו מקווים שהכל כבר ייראה אחרת, והעולם יחזור למסלולו.

בברכה לשבת שלום וחודש טוב ובריא

הרב אוריאל ויגלר

Comments on: לא מסוגל לשלם שכר דירה!
There are no comments.