Want to keep in the loop on the latest happenings at Chabad Israel Center of the Upper East Side. Subscribe to our mailing list below. We'll send you information that is fresh, relevant, and important to you and our local community.
Printed from ChabadIC.com

צלחתם את אתגר המרשמלו?

Thursday, 14 May, 2020 - 5:22 pm

מה שגיליתי עמוק לתוך חודשיים של בידוד חברתי, בניסיון להביס את נגיף הקורונה, הוא שהשהות בבית הפכה אותנו לממוקדים יותר בחינוך הילדים, שלנו. ולכן השבוע, אשתי ואני החלטנו לאתגר את השלישייה המתוקה עם אתגר המרשמלו המפורסם.

הניסוי הראשוני היה חלק ממחקר של אוניברסיטת סטנפורד על דחיית סיפוקים. חוקרים היו מציעים לילדים בחירה, בין קבלת מרשמלו אחד לאכילה בצורה מיידית, או איפוק והמתנה ואז לקבל שני מרשמלו כתמורה. מי שהניח את ההצעה לפני הילד, יצא מהחדר, והותיר אותו לבדו מול המרשמלו במשך כרבע שעה.

ניסינו לנחש כהורים, שלכאורה מכירים את הילדים שלנו, מה תהיה הבחירה שלהם. הצבנו בפני כל אחד מהם קוביית מרשמלו ענקית, עם הבטחה שבאם לא ייגעו בזה ונמצא אותה כמות שהיא כשנחזור לחדר אחרי 5 דקות, הם יקבלו כפול. שני הבנים שלנו צלחו את האתגר, והמתינו לסיום חמש הדקות, על אף הפיתוי המוחשי. הבת, לעומתם, לא הצליחה לעצור בעצמה, ולעסה להנאתה את קוביית המרשמלו בכל רגע מחמש הדקות הללו, על אף שאחיה דחק בה שוב ושוב כיועץ מטעם עצמו, שלא לעשות זאת.

האתגר היה כמובן חלק מחוויה משפחתית נעימה וקלילה, אבל אם נחשוב על זה לרגע, כולנו, כל אחד ואחת ניצבים מול אתגר המרשמלו יום יום.

תהיה רגע כנה עם עצמך, מה הדבר הראשון שאתה עושה כשאתה קם בבוקר? האם אתה תופס את הסמארטפון בשני ידיים ובודק מה חדש, מי שלח הודעה, מה קרה בעולם או בעסק? או שאתה דוחק את הסיפוק ולוקח כמה דקות, ליטול ידיים ולומר 'מודה אני' לבורא עולם על יום חדש ונפלא?

הסיפוק מהגלישה בנייד הוא מיידי, תחושה של קשר, של אני יודע מה קרה הלילה ומה יקרה היום. אבל אם אתה מסוגל לדחות את הסיפוק הרגעי הזה, ולאמן את עצמך להקדיש כמה דקות של הודיה לפני שהכל מתחיל, תודה לאלוקים על בוקר חדש, אתה תרויח בכפליים. החיים ישתנו לטובה בטווח הארוך.

לפני שאתה שוקע במחשב, ומתחיל לענות על 200 אימיילים ו400 הודעות בוואצאפ, קח כמה דקות רגועות, להתעטף בטלית, להניח תפילין, להגיד תפילה בכוונה מהלב. אולי לא תראה את התוצאות מיד, אבל עם הזמן יתפתח קשר אמיץ, מרגש, וגם רווחי, בינך לבין בורא עולם.

העין חומדת והחיך כבר מרגיש את הטעם, אבל ניסיתם פעם ללמד את עצמכם ואת הילדים שלכם, שלא הכל אפשר לאכול? שיש כללים וחוקים, ושהכי משובח נקי וטוב זה אוכל כשר? הפיתוי לקחת ליד ולהכניס לפה את הממתקים הנוצצים והטעימים, הוא אדיר, אבל השליטה העצמית שהם יפתחו, כדי לבדוק קודם אם החטיפים או הסוכריות הללו מתאימות לילד יהודי או לא, תהיה מכשיר אדיר להצלחה בחיים, גם החומריים וגם הרוחניים, בעתיד.

שמירה על הכללים של הבית היהודי, חוקי טהרת המשפחה לאור התורה, אינה דחייה של זוגיות ואהבה, אין מטרתם להרחיק אותך מבן\בת הזוג שלך, עד לאחר סיום ההמתנה וטבילה במקוה הטהרה, אלא לבנות נישואין חזקים, תוססים, ויציבים לאורך זמן.

למעשה, אם נצלול למערכת של 'עשה ולא תעשה' בחוקים האלוקיים שנמסרו לנו בהר סיני בחג השבועות לפני אלפי שנים, נגלה שרבים מהם בנויים על דחיית הסיפוקים, כדי לקבל משהו טוב יותר, טהור יותר, שווה יותר. בתורת החסידות והקבלה מגדירים זאת "אתכפיא". הכפייה העצמית של האדם לדחיית הרצון המיידי לסיפוק מהיר ועכשווי, במטרה להגיע למקום נעלה יותר, למשהו זך יותר.

בחודשיים האחרונים, מחג הפורים ועד חג ל"ג בעומר, היינו כולנו ניצבים באתגר המרשמלו הבינלאומי...

הממשל, העירייה, מומחי הרפואה וגורמי ההצלה, כולם אמרו לנו תתאפקו. מעולם חברתי, נגיש, זמין, גלובלי, הם ביקשו מאיתנו להפוך למבודדים חברתית. הם הסבירו, שזהו הנשק היעיל הזמין והטוב ביותר שיש לנו ביד, כדי להביס בהצלחה את התפשטות נגיף הקורונה. אם נצא מהבית, אפילו לקרובים שלנו, נסתכן בהידבקות, או בלהדביק אחרים ולגרום להם מוות אכזרי ל"ע. 

זה קשה. אנחנו רוצים לצאת החוצה, להשתחרר, לזרוק הצידה את כל ההגבלות הבלתי אפשריות. האביב המלבלב, הקיץ בפתח, לא ראינו את ההורים חודשיים, והם לא ראו את הנכדים המתוקים שגדלו בינתיים. מתגעגעים לשגרה בעבודה, בקניות, בתחבורה, בלימודים, רוצים לחזור לחיים. אבל אם נדחה את הסיפוק הזה, ונחכה לשעת הכושר הנכונה, המתאימה, הבטוחה והאחראית, כולנו נרויח מזה. נצא לעולם טוב יותר, בריא יותר, מצליח ומשגשג יותר.

צוות החוקרים, בניסוי המקורי, שעקבו אחר ההתפתחות של הילדים בעשורים שלאחר מכן, גילו שאלו שהצליחו להתאפק בגבורה, להתגבר על הצורך בסיפוק מיידי, הצליחו גם בחיים הרבה יותר. מוטיבציה חיובית, עם משמעת עצמית, הביאה אותם להישגים מרשימים יותר. הם היו בעלי יכולת גבוהה, לזהות יעדים, להתגבר על קשיים, להגיע ממוקדים למטרה.

יש בי תחושה פנימית, שהבת שלי, הצלע השלישית בשלישייה שעמדה מול האתגר הביתי, תגדל ותצליח, למרות שטכנית היא "נכשלה" מול המרשמלו.

אני מאתגר אתכם, קחו דקה ותחשבו, האם הצלחתם באתגר המרשמלו האישי היום?

שבת שלום, 

הרב אוריאל ויגלר

Comments on: צלחתם את אתגר המרשמלו?
There are no comments.