Want to keep in the loop on the latest happenings at Chabad Israel Center of the Upper East Side. Subscribe to our mailing list below. We'll send you information that is fresh, relevant, and important to you and our local community.
Printed from ChabadIC.com

אירועי התקיפה נגד יהודים בשבועות האחרונים

Thursday, 2 January, 2020 - 1:56 pm

אירועי התקיפה נגד יהודים בשבועות האחרונים, כאן על אדמת ארה"ב, מבהירים מעל לכל ספק כי אנו עדים לגל אנטישמיות כמותו לא ראינו זמן רב. בשבוע האחרון וזה שלפניו, תקרית אנטישמית כמעט בכל יום. נדמה שלראשונה בהיסטוריה המודרנית של ארה"ב כפי שאנו מכירים אותה, יהודי חושש להיכנס למכולת כשירה, מהסס להשתתף באירוע בבית כנסת, מפחד לשלוח את ילדיו לבית הספר היהודי המקומי, אפילו רק לצעוד ברחוב בלבוש יהודי בולט גורם אי נוחות, כמו באירופה של פעם, זאת שרצינו להאמין שהיא מאחורינו. יהודים באמריקה של 2020 מסתובבים מפוחדים מחשש לפשע השנאה הבא.

דוד בן גוריון, ראש הממשלה הישראלי הראשון, אמר בזמנו: "לא משנה בכלל מה יאמרו הגויים, משנה יהיה מה יעשו היהודים!"

 

אז מה עושים? איך מגיבים?

 

נכון, אנו רוצים לראות את אישי הציבור ומנהיגי קהילות אחרות מגיבים, מגנים, מביעים שאט נפש. עצומות ומסיבות עיתונאים, צעדות והפגנות, זה טוב. נדרשת מדיניות קשוחה יותר של גורמי ממשל וקהילה של אפס סובלנות לפשעי שנאה מכל סוג שהוא. כוחות הביטחון צריכים להתייחס לכל ציוץ אנטישמי ולרדוף עד חורמה כל איום. אנטישמיות היא מחלה ארורה, ואסור להתייחס בביטול לכל גילוי שלה, ובכלל לא משנה מה הרקע של מבצע הפשע.

אבל מה עוד נוכל לעשות? איך ניאבק באמת בזרם הרעיל הזה שמבעבע מתחת למרקם החברתי שבנינו בדמוקרטיה הגדולה בעולם?

תרופה קודמת למכה, היא להבין מה שורש השנאה הזו?

התירוצים הנדושים שהם שונאים אותנו כי אנו מצליחים, כבר נדחו היסטורית. הם רדפו אחרינו בגטאות ובעיירות נידחות בעירום ובחוסר כל. גם מראה היהודי העני המרושל לא מביא את השנאה, כי היא לא פוחתת מול היהודי המיליונר הגדול. גם הנס של תקומת עם ישראל בארץ ישראל, עם מדינה וצבא משלהם, לא הוליד את השנאה העיוורת הזו, שהרי היטלר יימח שמו רצח באכזריות נוראה שישה מיליון יהודים שנים לפני שהוכרזה המדינה. אין למעשה, סיבה אחת שעליה אפשר להצביע ולומר "הנה, זו הסיבה שאתם שנואים כל כך", אם רק תשנו, תתקנו, תיעלם האנטישמיות מהעולם.

המניע האנושי לאנטישמיות אינו היגיון. זו שנאה תהומית, מעל או מתחת להיגיון. היא קיימת אלפי שנים, ותמשיך כנראה כל עוד אנו במצב של גלות, קודם ביאת המשיח. אין סיבה. זו מציאות איומה.

אז בכל זאת, מה אפשר לעשות? אסור הרי להשלים את מציאות הרסנית שכזו, איך נילחם בגלים המכוערים הללו של שנאה, אלימות, טרור, הסתה, שמתקרבים במהירות לסביבה שלנו?

כמה שזה נראה מופרך, מנוגד לאינטואיציה הראשונית, דווקא על ידי שנהיה יהודים גאים יותר, נוכחים יותר!

הם שונאים אותנו כי אנחנו יהודים? אולי זו שעת מבחן לבדוק כמה יהודים אנחנו באמת! נבדוק כמה אנו אוהבים האחד את השני, ערבים זה לגורלו של זה, בימי זעם ופחד וגם בימי שלום ושמחה. הניצוץ היהודי בוער בנו ופורץ החוצה? נמציא שבילים לליבותיהם של יהודים אחרים, להנחיל להם ולדורות הבאים אחריהם את הגאווה היהודית, אשרינו שיהודים אנחנו.

הם רוצים להעלים את הנוכחות היהודית? נגביר את הנוכחות בכל מקום! בבית ובבית הכנסת, ברחוב ובמרחב הוירטואלי. זה יכול להיות עזרה לזולת, הדלקת נר שבת, סיוע לקשיש, הנחת תפילין בבוקר עם תפילת 'שמע'. להמשיך את השרשרת של דורות שהיו כאן לפנינו ועוד יבואו אחרינו. כל אחד יכול לעשות בטוח, עם מעשה פשוט וקל, שהנצחיות היהודית תאיר לעד.

הערב, לפני רדת השמש, הדליקי נר בבית, כשאת עוצמת עיניים דמייני את האור שבוקע את החושך, ומבער את הרוע והשנאה מהעולם. אולי קשה להבין את פעולת הנרות, אבל הם מאירים למרחוק!

כנסו לפורטל הנפלא Chabad.org ותמצאו שם נושא אותו תוכלו ללמוד, להעשיר את העולם הפנימי שלכם, של אהוביכם ויקיריכם. הבעירו מחדש בכל יהודי את אותה תשוקה נצחית וקשר של אהבה בלי תנאי בין יהודי לבורא עולם ולתורתו.

זו שעת מבחן, אבל אנחנו מסוגלים לעמוד בה בכבוד! מאז ומתמיד היינו אור לגויים, הם מביטים בנו ומחכים לאותה עמידה יהודית גאה ובטוחה. נהיה השראה אחד לשני, וכולנו ביחד כעם אחד לעולם כולו. לא נחביא את הזהות שלנו, לא נכרע ברך בגלל האמונה שלנו. לא נפחד לצעוד בדרך הסלולה לנו. כך נישאר איתנים ומאוחדים, ונביס את הרוע.

זו הדרך היחידה, בה נצליח למגר את ההתפתחות המסוכנת והמדאיגה של האנטישמיות העולה.

!עם ישראל חי

,שבת שלום

הרב אוריאל ויגלר

 

Comments on: אירועי התקיפה נגד יהודים בשבועות האחרונים
There are no comments.